Ünlü Ressamlar Çorum’da Buluştu
Tarih : 2010-07-01
Ünlü Ressamlar Çorum’da Buluştu

Ünlü ressamlar bu yıl 30’uncusu düzenlenecek Hitit Fuar ve Festivali’nde yine fırçalarının hünerlerini sergiliyorlar.

Çorum Belediyesi tarafından Geleneksel hale getirilen Ressamlar Buluşmasının 2. için ünlü Ressamlar Çorum’a geldi.

Çorum'da 02-08 Temmuz tarihleri arasında "Çorum Ressamlar Buluşması" etkinliği kapsamında Çorum’a gelen tanınmış 16 ressam, kentin tarihi ve turistik mekanlarını resmedecekler.

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan ve her biri kendi alanında üne sahip ressamlar, beş gün boyunca Çorum merkezde ve ilçelerde resim çalışması yapacak.

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildiğini ifade eden ünlü ressamlar,  Çorum’un hep ilkleri başaran bir il olduğunu ifade ettiler.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile Anitta Otel’de biraraya gelen ünlü ressamların ortak fikri, Çorum’da Resim Müzesi oluşturulma fikri ön plana çıktı.

Çorum’da Ressamların buluşturulması ve şehrin resmedilme projesinin hafife alınacak bir proje olmadığını ifade eden ünlü ressamlar, “Bu proje dünyada bir ilk. Ressamların bir araya getirilerek kenti resmedilmesi ve bu resimlerin toplanarak bir müze oluşturulması fikri dünyada bir ilk olacak. Çorum’un böyle bir projeyi hayata geçirmesi kentin tanıtımına önemli katkılar sağlayacak” dedi.

Çorum’da Türkiye’nin kariyer yapmış ünlü ressamlarını ağırlamaktan onur duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Değerli ressamlarımızın yaptıkları güzel çalışmalar ile Çorum’u farklı bir şekilde resmedecekler ve tuvallerine dökecekler. Bu benim için anlatılmaz bir mutluluktur. Bugün 2. düzenlediğimiz Ressamlar Buluşması Çorum açısından tarihi bir buluşma. Çorum’un kent hafızasını oluşturmak adına önemli bir çalışma. Bu çalışmaya katılan tüm ressamlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bu etkinliğin ana hedefi Çorum'a güzel sanatlar müzesi kazandırmak olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “16 ressam arkadaşımız bir hafta boyunca Çorum'un tarihi ve turistik mekanlarını resmedecek. Yapacakları resimleri de kurulacak olan müzeye bağışlayacaklar. Böylesi bir çalışma beni heyecanlandırıyor. Ressamlarımızın Çorum’u çok güzel bir şekilde yansıtacağından eminim. Bu güzellikleri Tüm halkımız ile paylaşacağız ve Çorum’u marka kent yapmak adına başka bir alanda da ciddi bir çalışmaya imza atmış olacağız” diye konuştu.

Bu tür çalışmaların sadece kültürel bir zenginlik olarak kalmayacağını anlatan Külcü, "Bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Şehrin sosyo-kültürel açıdan gelişmesini sağlayacak ve diğer şehirlerden farklı olmamızı sağlayacaktır. Kültür dokusu zengin toplumların kalıcı, belirleyici ve etkin olduğuna inanıyoruz. Onun için Çorum Belediyesi olarak mümkün olduğu kadar bu tür etkinliklerin içerisinde var olmaya çalışıyoruz. Bu yıl 2. Sini düzenlediğimiz Ressamlar Buluşmasının devamı gelecek ve Çorum çok güzel eserler kazanacak" şeklinde konuştu.

Çorumlu bir Ressam olarak Türkiye’de ün yapmış Ressamları kendi memleketinden ağırlamaktan onur duyduğunu ifade eden Ünlü Ressam Bünyamin Balamir ise Çorum Belediyesi'nin bu girişiminin diğer belediyelere de örnek olmasını diledi.

Balamir; "Umuyorum bu çalışmalarla birlikte Çorum, prestij olarak en güzel yerlere gelecektir. Çorum bunu hak ediyor. Ressamlar Buluşmasının ikincisini gerçekleştiriyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni buluşmalar yapmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Anitta Otel’de düzenlenen Ressamlar Buluşmasında sırasıyla söz alan ünlü Ressamlar Çorum’un sanata verdiği katkılar karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade ederek, “Çorum’un bu alanda yaptığı çıkışı tüm ressamlarımız büyük bir heyecan içerisinde izliyorlar. Çorum diğer illere örnek olacak bir projeye imza attı” diye konuştu.

Ressamlar Buluşmasına Bünyamin Balamir ile birlikte Ali Düzgün, Aslı Çakar Özen, Lale Altınkurt, Derya Saatçioğlu, Durmuş Ali Akça, Emin Güler, Kayhan Abatlı, Celalettin Tandoğdu, M.Vural Yurdakul, Güzin Arısoy, Nazlı Er, Svetlana İnanç, Ömer Lütfi Çetin, Tülin Demir, Zehra Zengin ile Nilgün Ayşecik Çevik katılıyor.

Beş gün boyunca Hattuşa ve Alacahöyük Ören yerleri, Osmancık ve İskilip ile kent merkezinde çalışmalar gerçekleştirecek olan ressamlar, 8 Temmuz Perşembe günü saat 13.00’de Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonunda Sanat Sohbetlerine katılacaklar ve daha sonra yaptıkları resimleri Saat Kulesi yanında bulunun Havuzlu Park’ta sergileyecekler.

 

ÇORUM BELEDİYESİ 2015