Musa Eroğlu’ndan birlik ve beraberlik çağrısı
Tarih : 2013-07-03
Musa Eroğlu’ndan birlik ve beraberlik çağrısı

Çorum’da bu yıl düzenlenen 33. Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali’nde sahne alan ünlü sanatçı Musa Eroğlu, son günlerde yaşanan olaylara dikkat çekerek, birlik ve beraberlik mesajları verdi. 
Türk Halk Müziği’nin usta sesi Musa Eroğlu, Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali açılış konserinde Çorumlu severleriyle buluştu. Konserde, Çorumlular Eroğlu’nun seslendirdiği türkülerle unutulmaz bir gece yaşadı. Zaman zaman ünlü sanatçının seslendirdiği türkülere de eşlik eden hayranları keyifli saatler geçirdi. Gece sonunda alkış yağmuruna tutulan ünlü sanatçı Eroğlu’na Vali Sabri Başköy ve Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül çiçek hediye etti.
Çiçek takdiminin ardından halka seslenen Eroğlu, son günlerde yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Ülkemiz çok zalim bir durumdan geçiyor. Onun için yüreğimizde ne kadar sevgi varsa paylaşmalıyız. Değilse bizim ağlamamızdan mutlu olmasın hiç kimse. Biz ağlamamalıyız. Biz birbirimize sarılmalıyız. Genç kuşaklara söylüyorum. 1968’den bu tarafa hep söylenen bir laf var. Yabancı eller bizi karıştıran. Ya ne büyük kazanız ki her elini sokan bizi karıştırıyor. Biz niye akıllanmıyoruz yahu. Biz yol geçen han kazanımıyız yani. Yüreğimin elimin senkronizemi tutuşturduğum bağlamam kadar saygı duyuyorum. Ne olur biz kavga etmeyelim. Hiç kimse bir şey kazanamaz. Bizi hiç kimse dövüşmeye zorlamasın. Boksör değiliz ki. Dövüşeceklerse gitsinler kendilerine rakip bulsunlar” dedi.
Çorumluların geçmişte acılar çektiğini hatırlatan Eroğlu, “Artık aynı şeyi bir daha denemesinler. Yeter artık yeter. Sevişmek zamanı” ifadelerini kullandı.
Daha sora elindeki bağlamasını vatandaşlara gösteren Eroğlu, bağlamanın 3 bin 700 yıl önce Çorum’da çalındığını belirterek, “Bu nerden çıktı diyebilirsiniz. Bu bir bilgidir. Bilimsel bir bilgidir. Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne gideceksiniz bu elimdeki bağlamanın 3 bin 700 yıl önce Çorum’da çalındığını göreceksiniz” ifadelerini kullandı.
Konser havai fişek gösterilerinin ardından sona erdi.

ÇORUM BELEDİYESİ 2015