33. Festival Heyecanı
Tarih : 2013-06-27
33. Festival Heyecanı

33. Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali, Hürriyet Parkı’nda düzenlenen renkli bir törenle açıldı. Törene Vali Sabri Başköy, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kortej geçidinde sahnelenen oyunlar büyük beğeni topladı.

Bu yıl 33’üncüsü düzenlenen Uluslararası Hitit Fuar ve Festival etkinlikleri Gazi Caddesi Hürriyet Parkı önünde renkli gösterilerle başladı. Birçok ülke ve illerden katılan folklor ekiplerinin gösterileriyle başlayan festival günleri renkli görüntülere sahne oldu.

Programda ilk olarak Belediye Başkanı Muzaffer Külcü konuşma yaptı. Ardından ise Vali Sabri Başköy konuştu. Konuşmaların ardından ise çeşitli ülke ve illerden gelen ekipler kendi yörelerine ait oyunlarla kısa kısa gösteriler sundu.

İlk olarak Belediye Mehteran takımı gösteri yaptı. Devamında Hattuşa Halk Oyunları Ekibi Çorum Halayı’nı oynadı. Devamında Endonezya’dan gelen Azkafada Halk Oyunları Ekibi, Bursa Türkmen Oyunları Kılıç Kalkan Ekibi, Hitit Kültür Merkezi Semah Ekibi, Kırgızistan Halk Dansları Topluluğu, Tire Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları Topluluğu, Kırşehir Kaşık Ekibi ve Samsun Horon Ekibinin gösterisi oldu.

Gösterilerin ardından ise Çorum Esnaf Odaları Birliği’ne (ÇESOB) bağlı odaların kortej geçişi yapıldı. Kortej geçişi sırasında esnaf odaları başkanları Vali Sabri Başköy ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye çiçek verdi.

ÇORUM BELEDİYESİ 2015